Jak pečovat o suchou a dehydrovanou pleť?

26.02.2023

Dehydrovaná a suchá pleť jsou dva rozdílné druhy popřípadě stavy pleti, které se někdy spojují nesprávně v jeden typ pleti. Často se jedná o odlišné typy pleti. Například pleť dětí může být suchá, ale je velmi dobře hydratovaná. 

Problémy s hydratací může mít v podstatě každý typ pleti. Někdy i následkem nevhodné péče o pokožku. Suchá pleť častěji trápí ženy, chybí jim maz, bývá citlivá začervenává a na pleti se tvoří šupinky. Pokožka je napnutá, někdy svědí, ztrácí pružnost a schopnost vázat vodu. V zimním období může dojít ke zhoršení stavu suché pleti zapříčiněné také rychlými přechody z tepla do zimy. Proto je v tomto ročním období nutná zvýšená péče o pleť. 

Na ošetření suché pokožky volíme přípravky bez parfémů, umělých barviv a chemické konzervace, které jsou vhodné i pro citlivou pleť. Ve složení by neměl být etanol (alcohol) nebo jiné alkoholy (glycerin, propylenglykol, butylenglykol) v množství 10% 

 a více můžou pleť vysušovat. Suché pleti chybí hydratační látky, které poutají vodu v pokožce. Mezi ně patří například urea, kyselina hyaluronová, kyselina mléčná a ceramidy. Na suchou pleť aplikujeme krémy vždy když cítíme suchost. Vhodné jsou výživné krémy s rostlinnými oleji. Vyhýbáme se krémům s vysokým procentem vody, ale taky bezvodým krémům typu vazelíny. Nevhodné jsou intenzivní čistící kůry, používání tonik s alkoholem a silně parfémovaná kosmetika. 

Více také v článku Suchá a dehydrovaná pleť na blogu Synacre.