Co říkají zkratky na obalech kosmetických přípravků?

28.06.2023

Moderní kosmetika a péče o pleť se ve výzkumu a vývoji nových kosmetických přípravků dostává stále dál a dál. Roste množství účinných látek obsažených v různých kosmetických přípravcích. S tím se začaly na obalech kosmetických výrobků objevovat různé zkratky. Co znamenají?

SPF, UV-A,UV-B to asi každý zná z opalovacích přípravků. SPF (Sun Protection Factor) udává kolikrát déle vydrží vaše pleť na slunci po aplikaci ochranného opalovacího krému. UV-A,UV-B jsou složky slunečního ultrafialového záření. Ale co AA,BB,CC? Určitě jste se už s takovými zkratkami setkaly.Víte co to je? AA znamená Anti-Aging nebo česky také krém proti stárnutí pleti. Tyto krémy jsou vhodné pro ženy ve středním věku. Pomáhají vypnout pleť, vyhlazují vrásky, hydratují, zvláčňují a působí také proti pigmentovým skvrnám.BB znamená Beauty Balm nebo někdy se uvádí Blemish Balm. Dalo by se volně přeložit jako krém pro okamžitou krásu. Objevil se na trhu někdy v roce 2011. BB krém má tónovací účinky a mimo zmatňujícího a sjednocujícího efektu také vyživuje a hydratuje pleť. Umožňuje rychlejší a snadnější nalíčení. 

Zde bych odbočila a ráda se zmínila, že až pojedete na dovolenou a budete uvažovat o koupi BB krému v místě nebo ve free shopu na letišti, pamatujte že jsou tu veliké rozdíly. Produkty pro Evropu mohou být odlišné. My Evropanky totiž toužíme většinou po matné pleti, zatímco třeba Asiatky chtějí mít pleť zářivou a lesklou.CC znamená Colour Control. CC krém má podobné účinky jako BB krém. Hydratuje, vyživuje, může nahradit podkladový krém, make up, rozjasňovač pleti. Navíc chrání před slunečním zářením a má větší krycí a korekční schopnosti. Umí zakrýt pupínky, zesvětlit kruhy pod očima a projasnit tmavá místa. Například Mary Kay® CC krém s ochranným faktorem SPF 15 obsahuje i anti-age složku. K dostání je ve čtyřech odstínech.A novinkou je DD, což znamená Dynamic Do-All. Je to krém pro komplexní denní péči. Kříženec mezi BB a CC krémem. Ale těchto krémů je zatím na trhu málo. Budete se divit, touto zkratkou to všechno nekončí. Už můžete nají zmínky o EE, která znamená Extra Exfoliating.